Uwolnienie od rodziców
CO TAK NAPRAWDĘ OZNACZA UWOLNIENIE OD RODZICÓW?
CZY KAŻDY POWINIEN TO ZROBIĆ, NIEZALEŻNIE OD TEGO, JAKIE MIAŁ Z NIMI RELACJE?
Wiedza, że ogromna ilość problemów pochodzi z dzieciństwa i relacji z rodzicami jest już powszechna. Jednocześnie praca nad tymi doświadczeniami z rodzicami jest ważnym elementem większości podejść terapeutycznych.
W pewnym sensie każda osoba mogłaby skorzystać z tego warsztatu – wszyscy przez pierwsze lata życia wychowywaliśmy się w określonym systemie, a konstrukcja naszego umysłu i brak kultury publicznego porównywania różnych elementów rodziny sprawia, że nawet dzieci agresywnych alkoholików niejednokrotnie myślą, że w każdym domu dzieją się takie rzeczy u nich.
Jednocześnie przygotowałem te procesowe dwa dni szczególnie z myślą o osobach, które:
– miały ciężkie doświadczenia we własnej rodzinie i zostały na stałe w pewnych rolach
– łapią się co jakiś czas na tym, że chciałyby coś udowodnić któremuś rodzicowi
– są zainteresowane psychologią i wiedzą, że praca na doświadczeniach rodzinnych mogłaby im pomóc
– czują się wciąż zależne od rodziców i chcą przeciąć pępowinę
– buntowali się zawsze przeciwko rodzicom i mają wrażenie, że mogli w tym nieco przesadzić
– zakładają własną rodzinę i chcieliby uniknąć podstawowych błędów, które można w tym procesie popełnić
Każde zachowanie rodziców wywiera ogromny wpływ na dziecko. Gdy zaczyna ono dorastać, może zareagować na trzy główne sposoby. Może podporządkować się schematom, których nauczył się w rodzinnym domu, na przykład tworząc takie relacje, jakie tworzyli z nim rodzice. Może unikać sytuacji, w których ten schemat móglby się ujawnić, na przykład rezygnując z życia społecznego lub dążenia do kariery. Albo może zmobilizować wszystkie siły, by udowodnić, że jednak się mylili.
To wszystko może skutkować nieracjonalnym, niedopasowanym do sytuacji zachowaniem w takich kontekstach jak
– jedzenie
– sprzątanie
– seksualność
– pieniądze i kariera
– związki i przyjaźnie
– emocje
– poczucie wartości, wolności i miłości
– radzenie sobie z problemami, porażkami i sukcesami
– religia i duchowość
– szczęście w życiu
Podczas tych dwóch dni w kameralnej grupie, wśród łez, anegdot rodzinnych, wybuchów gniewu i olśnień na temat przyczyn swojego zachowania będziemy docierać do prawdziwych potrzeb ukrytych za wyuczonymi zachowaniami i uczyć się je zaspokajać, aby czuć więcej wolności, miłości i zadowolenia z siebie
Nie rozwiążemy oczywiście wszystkich możliwych problemów w jeden weekend, ale zapoczątkujemy potężny proces i damy Ci narzędzia, byś mógł pracować nad tym samodzielnie.
Technicznie będziemy korzystać z psychologii systemowej, niektórych koncepcji Freuda, głębokich oczyszczających ćwiczeń, procesu grupowego i wszystkiego, co będzie na dany moment potrzebne
Podczas tego warsztatu.
- zobaczysz, jak wiele schematów masz związanych z rodzicami, nawet jeśli sobie tego nie uświadamiałeś
- będziesz pracować z takimi tematami jak lęk przed uniezależnieniem się, udowadnianie im czegoś lub przesadny bunt przeciwko autorytetom
- dostaniesz narzędzia do samodzielnej pracy w domu
- za pomocą różnych rytuałów i ćwiczeń uwolnisz sporo starych, przeszkadzających emocji i zmienisz nieaktualne przekonania
- zobaczysz jak, w skomplikowany czasem sposób, przeszłość wpływa na ludzi i lepiej zrozumiesz swoje życie
- dostaniesz podstawy wiedzy i umiejętności, jak pracować z takimi problemami u innych
- zrozumiesz bardziej swoich rodziców
UWAGA!
NIEPRZEKRACZALNY LIMIT MIEJSC NA WARSZTAT TO 12 DECYDUJE KOLEJNOŚĆ WPŁAT
180 zł stanowi bezzwrotną opłatę za rezerwację miejsca.
KIEDY: 14-15 listopada 2015
GDZIE: Warszawa
ZA ILE: 377 zł w przedpłacie do 8 listopada, potem 477zl
KTO PROWADZI: Tomasz Kwieciński
Opinie o szkoleniu
Szkolenie uświadomiło mi nie tylko jak dużo różnych cech przejęłam od swoich rodziców, ale także w jaki sposób nauczyłam się tworzyć relacje. Niestety rodzicie nie są zazwyczaj ekspertami od komunikacji, dlatego przejęłam wiele nienajlepszych schematów w jaki odnoszę się do siebie i innych. Szkolenie pomogło to zauważyc i poprzez ćwiczenia zacząć głębiej z tym pracować. Polecam szkolenie jako dobry wstęp do przyjrzenia się temu jak zachowania rodzica wpływają psychikę dziecka, a potem dorosłego człowieka.
Ela Rogalska – grafik.
Warsztat “Uwolnienie od Rodziców” pozwolił mi dostrzec jak wiele niekorzystnych wzorców zachowania skopiowałem od moich rodziców. Dzięki ćwiczeniom wykonywanym podczas warsztatu mogłem odkryć długo tłumione emocje, skonfrontować się z tym co czułem w stosunku do swoich rodziców jeszcze jako dziecko i uwolnić się od tego co blokowałem przez lata. Bardzo wartościową częścią warsztatu było również dzielnie się historiami i anegdotami rodzinnymi. Pozwoliło mi to w pełni zrozumieć, że każda rodzina ma swoje jasne i ciemne strony, i że nie ma w Polsce babci, która nie chciałaby utuczyć swoich wnuków.
Michał – uczestnik szkolenia
Warsztat “Uwolnienie od rodziców” był moim pierwszym warsztatem z rozwoju osobistego. Jestem pod wrażeniem jak istotna jest praca z emocjami oraz jak pewne procesy i narzędzia mogę być dla nas “uwalniające”. Na warsztacie dużo pracowaliśmy z emocjami z dzieciństwa, które często są z nami do dnia dzisiejszego. Czasami nie wiemy dlaczego czujemy się tak, jak się czujemy w danej sytuacji, bądź chwili, a wiele rzeczy dzieje się po prostu nieświadomie dla nas. Dla mnie warsztat był nowym wglądem do mojej emocjonalności. Polecam, każdemu kogo intersuje, co “w nim siedzi”.
uczestnik szkolenia
Byłem na “Uwolnieniu od rodziców” w listopadzie i polecam ten warsztat każdemu kto chce dowiedziedzieć się więcej na temat tego jaki wpływ na jego obecne życie miały/mają relacje z rodzicami. Czasami wystarczy uświadomić sobie nasze pewne nawykowe zachowanie by od niego się uwolnić – tak też może być z nawykami które wynieśliśmy z domu rodzinnego. Ja osobiście w warsztatch Tomka szczególnie doceniam przestrzeń i swobodę która jest dawana uczestnikom.
uczestnik szkolenia