Psychologia transpersonalna i oddychanie holotropowe

Witaj!
Jeśli zaciekawiła Cię ta strona, to zapewne interesujesz się rozwojem osobistym, psychologią lub duchowością.

Być może:

  • masz jakieś doświadczenia z psychoterapią, głęboką pracą nad sobą i chciałbyś poznać nowe metody pracy
  • jesteś zainteresowany odmiennymi stanami świadomości i możliwościami, jakie dają w rozwoju człowieka
  • szukasz swojej drogi duchowej i nie wiesz, co robić, by pójść dalej
  • interesujesz się duchowością od dłuższego czasu i szukasz intensywniejszych metod do wchodzenia wgłąb siebie
  • czujesz, że psychologia i duchowość mogą mieć ze sobą więcej wspólnego niż myśli większość osób
  • zraziłeś się trochę do rozwoju osobistego obiecującego łatwe efekty oraz wszystkowiedzących guru
  • pracujesz zawodowo z ludźmi jako coach lub terapeuta i chcesz poszerzyć swoją perspektywę
  • rożne metody pracy nad sobą nie pozwoliły Ci sięgnąć tak głęboko jak tego chciałeś
  • fascynowałeś się pracami Stanislava Grofa i chcesz spróbowac jego metod w profesjonalnym otoczeniu

Prawdopodobnie masz potrzebę rozwoju, przekraczania własnych ograniczeń i pracy nad sobą, bo szukasz rozwiązań na różne ludzkie problemy, takie jak automatyczne i szkodliwe zachowania, życie z nieprzyjemnymi emocjami z którymi trudno coś zrobić, wydarzenia z przeszłości, które Cię blokują, brak jasnego poczucia, czego w życiu chcesz, brak wspierającego otoczenia czy poczucie niewykorzystywania własnego potencjału. Nawet jeśli nie doskwierają Ci dotkliwie, wciąż możesz czuć że dalszy rozwój może zmienić Twoje życie na o wiele przyjemniejsze.

Za pomocą popularnych narzędzi rozwoju osobistego nie zawsze da się tak łatwo te problemy rozwiązać. Wiele z nich nie może doprowadzić do tak głębokich stanów, by móc przeżyć i wyrazić pokłady blokujących nas rzeczy, których źródło leży często w dalekiej przeszłości oraz by doświadczyć uzdrawiających wglądów i spełnienia swoich potrzeb. Z kolei jeśli chodzi o odmienne stany świadomości, w których spojrzenie na siebie potrafi być dużo głębsze – nie tak łatwo o bezpieczne i skuteczne sposoby pracy, zwłaszcza pod profesjonalną opieką.

Jedną z takich metod jest wynalezione przez Stanislava Grofa, jednego z twórców transpersonalnej psychologii, oraz jego żonę Christinę oddychanie holotropowę. Ta technika w naszym kraju jest na razie znana jedynie w wąskich kręgach i nie weszła jeszcze do kanonu powszechnie stosowanych metod. Na Zachodzie jest bardziej popularna, a coraz więcej badań naukowych dowodzi jej skuteczności na rozmaitych polach.

HOLOTROPIC BREATHWORK

Tina Meić
Inspiracją dla tej metody była psychoterapia psychodeliczna prowadzona przez Grofa w czasach, gdy było to jeszcze legalne. Wyniki tej pracy, w trakcie której pacjenci przeżywali niesamowite, również duchowe doświadczenia, były na tyle obiecujące, że po tym, jak z powodów prawnych ta praca nie była już możliwa, Grof długo pracował nad stworzeniem podobnej metody. Takiej która umożliwi doświadczanie pogłębionych stanów świadomości, które dają wymierne korzyści stosującym, bez farmakologicznego wspomagania.

Oddychanie holotropowe jest połączeniem dawnych szamańskich metod, psychologii głębi, arteterapii i wielu mechanizmów procesu grupowego. Może pomagać zarówno ludziom, którzy doświadczają dużego cierpienia (od traumatycznych sytuacji poprzez ciężkie dzieciństwo aż do różnego rodzaju kryzysów) jak również takim, którzy mają się dobrze i poszukują intensywnego narzędzia do większego czerpania z życia.

Tina Meić

“Wiele lat temu zapoznawałem się z tym wszystkim w książkach Grofa i zafascynowałem się tymi metodami. Możliwość pracy w bardzo głębokich stanach, totalnej ekspresji wszystkiego, co się pojawia we wspierającym i profesjonalnym środowisku bardzo mi się spodobała. Moim marzeniem było, aby go osobiście, zobaczyć jak pracuje z klientami, a wielkim zaszczytem okazała się możliwość współpracy na warsztacie w Słowenii.”

Tomek Kwieciński – prowadzący

Jeżdżąc na holotropowe warsztaty do różnych krajów i przeżywając kolejne zjazdy szkoły Grofa (nad organizacją modułów w Polsce dopiero pracujemy) marzyliśmy o tym, by sprowadzić tą pracę do nas. W każdym z tych krajów pojawiały się te same elementy – bardzo otwarta i akceptująca atmosfera, doświadczeni prowadzący, intensywne sesje, w trakcie których ludzie płakali, krzyczeli, przypominali sobie najgorsze sceny w dzieciństwie czy przeżywali stany mistyczne, a później w serdecznej i pełnej zrozumienia przestrzeni mogli dzielić się swoimi doznaniami i integrować je za pomocą różnorodnych ćwiczeń.

CO MOŻE CIĘ CZEKAĆ NA WARSZTACIE?

Tina Meić
Problem z opisaniem, co spotka Cię podczas tych trzech dni, jest o tyle skomplikowany, że nigdy nie wiadomo, w którą stronę poniesie Cię proces. Zaufanie naszej wewnętrznej mądrości i pozwolenie jej aby kierowała doświadczeniem jest jednym z najważniejszych założeń tego podejścia. Nie wiadomo, czy historie opisane w książkach Grofa przytrafią się również Tobie. Chcąc przedstawić Ci uczciwą ofertę, nie możemy więc obiecywać czego na pewno doświadczysz i co wyniesiesz z warsztatu.

Chcemy zaznaczyć, że oddychanie holotropowe nie jest metodą, która rozwiąże magicznie wszystkie problemy w Twoim życiu, szczególnie po jednym weekendowym warsztacie.

Możemy natomiast pokazać, co bardzo często opisują ludzie praktykujący oddychanie holotropowe na całym świecie:

UZDRAWIANIE BOLESNYCH I TRAUMATYCZNYCH SYTUACJI ZE SWOJEGO ŻYCIA – podczas sesji można wielokrotnie przeżyć wiele nieprzyjemnych doświadczeń, które w ten sposób są uwalniane i mają na nas mniejszy wpływ. Dotyczy to zarówno tych, które dawno zapomnieliśmy (ale wciąż siedzą w zakamarkach psychiki), jak również tych, o których myślimy stanowczo zbyt często.

“Jedna sesja oddychania dała mi więcej niż 20 lat “mówionej” terapii”

– Angel Cassidy Borst, USA

DOŚWIADCZENIA DUCHOWE I MISTYCZNE
Podobnie jak w wielu kulturach, w których stosowano z powodzeniem przeróżne szamańskie techniki, także tutaj doświadczenia duchowe zdarzają się dość często. Również takie, które przypominają różne opisy z literatury mistycznej. Regularni praktycy tej metody wspominają o systematycznej, bardzo intensywnej praktyce duchowej.

DOŚWIADCZENIA WSPARCIA I TOTALNEJ AKCEPTACJI
Jednym z najważniejszych zadań dla prowadzących jest stworzenie odpowiedniej atmosfery. To element, na który podczas treningu kładzie się bardzo duży nacisk. Zarówno podczas przygotowań – co pozwala uczestnikom otworzyć się mocniej na proces, jak również podczas sesji, w trakcie której facylitatorzy są do dyspozycji tyle, ile potrzeba (niejednokrotnie przytulając kogoś przez kilka godzin). Dla wielu uczestników jest to pierwsze doświadczenie, w którym czują się tak bezpieczni i zadbani.

“Wspaniałe jest poczucie, że niezależnie od tego jak dziwne, niezwykłe czy nietypowe procesy przeżyję, to wiem, że ludzie którzy tam będą podejdą do tego z otwartością i zrozumieniem, a także będą potrafili coś doradzić, jeśli będę tego potrzebować.”

– Magda, uczestniczka warsztatów organizowanych przez Holotropic Poland

ZAUFANIE DO SIEBIE I WŁASNYCH ZASOBÓW – choć zrozumieć to najczęściej można dopiero po własnym doświadczeniu, metoda bazuje nie na sugestiach czy interwencjach innych osób, lecz na własnej intuicji i podążaniu za własnym procesem. Niezależnie od tego, czy facylitatorzy pomagali w procesie czy nie, sesję kończy się ze zwiększonym poczuciem odpowiedzialności za zmiany w swoim życiu.

PEŁNA EKSPRESJA – rzadko zdarzają się sytuacje, w których można pozwolić sobie na absolutną ekspresję, zarówno cielesną jak i głosową (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, do czego przykłada się na warsztacie ogromną wagę). Już samo to może mieć bardzo silny efekt terapeutyczny.

“To jedyne miejsce na świecie jakie znam, gdzie rozdzierający serce płacz, niekontrolowany śmiech, intensywne ruchy ciałem i głośne okrzyki wściekłości mogą wydarzyć się w pokoju pełnym innych ludzi i nikt nie patrzy na Ciebie osądzając. To jest piękne.”

– Kirsten Kairos, USA

KONTAKT Z PODOBNYMI DO SIEBIE LUDŹMI – na holotropowe warsztaty przychodzą bardzo różni ludzie, jednak o pewnym wspólnym mianowniku. Jest nim najczęściej duża otwartość, gotowość do pracy nad sobą i konfrontacji z trudną często prawdą na swój temat, oraz akceptacja różnych procesów innych osób, co pozwala na stworzenie bardzo komfortowej atmosfery.

LEPSZE ZROZUMIENIE WŁASNEGO ŻYCIA – w pogłębionym stanie świadomości przed oczami pojawiają się różne sytuacje z naszego życia, które nieraz składają się w całość, której wcześniej nie widzieliśmy. Patrząc na nie z dystansu, dostrzegamy dużo więcej niż zwykle.

PRACA Z DOŚWIADCZONYMI FACYLITATORAMI – uprawnień do prowadzenia holotropowych warsztatów nie zyskuje się po weekendowym warsztacie, lecz jest to proces trwający kilka lat i polega na bardzo intensywnym treningu trwającym przynajmniej kilkaset godzin. Można mieć dzięki temu pewność, że prowadzący są osobami doświadczonymi w pracy z ludźmi i potrafią pomóc w bardzo trudnych sytuacjach.

PRZYGODA – oprócz terapeutycznego i duchowego aspektu, jest też aspekt przygodowy i rozrywkowy. W czasie sesji oprócz wielu barwnych wspomnień, możesz doświadczyć różnego rodzaju wizji, w których jeździsz na koniu, wspinasz się na ośnieżony szczyt albo masz ochotę dziko i radośnie tańczyć.

LEPSZY KONTAKT Z CIAŁEM – ponieważ sesja bardzo angażuje nasze ciało i sporo jest w nim intensywnych wrażeń, skutkiem ubocznym regularnej pracy tą metodą jest dużo większa świadomość ciała i pozbycie się wielu siedzących w nim blokad.

PROWADZĄCY

Tomek Kwieciński

Tomek Kwieciński – ukończył Grof Transpersonal Training i jest jedynym obecnie Polakiem mającym uprawnienia do prowadzanie holotropowych warsztatów. Prowadził warsztaty i facylitował sesje oddychania w Irlandii, Anglii, Słowenii i Hiszpanii. Fascynuje się łączeniem rozwoju osobistego, klasycznej psychologii i niekonwencjonalnych metod. Oprócz pracy transpersonalnej jego ulubionym tematem jest praca ze związkami i uwalnianie się od wpływów systemu rodzinnego. Uczestniczył w kilkudziesięciu szkoleniach i warsztatach – od hipnozy przez coaching, trening interpersonalny aż po terapię masażem.
Prywatnie mąż i ojciec, pasjonat podróży i odmiennych stanów świadomości, zwierząt, historii i kalisteniki.

Tina Meić

Tina Meić – pochodzi z Chorwacji, od 6 lat w organizuje i facylituje holotropowe warsztaty i moduły Grof Transpersonal Training w swoim regionie.
Mimo, iż była na zupełnie innej ścieżce kariery, zawsze interesowała się psychologią, pracą nad sobą i uzdrawianiem. Odkrycie prac Grofa i transpersonalnej psychologii dało jej odpowiednie narzędzia i zrozumienie psychiki, które do niej najbardziej przemówiło. Holotropowe podejście jest dla niej najbardziej naturalnym i kompletnym sposobem pracy nad sobą i rozwoju poprzez połączenie z wewnętrzną mądrością.
Prywatnie zainteresowana i zaangażowana w tradycyjne szamańskie ceremonie i taniec transowy. Wielka miłośniczka przyrody.

Agata Mamczur

Agata Mamczur – od wiosny 2014 w treningu certyfikacyjnym Holotropic Breathwork (Grof Transpersonal Training). Ukończyła kurs Psychologii Procesu, kontynuuje szkolenie psychoterapeutyczne w kierunku nurtu integracyjnego, by połączyć je z podejściem transpersonalnym. Jej pasją jest pomaganie ludziom w ich osobistym rozwoju psychoduchowym. Łącząc terapię, coaching i podejście transpersonalne, wspiera i facylituje ich wewnętrzne procesy podczas spotkań indywidualnych oraz na warsztatach, jako asystentka.
Prywatnie lubi naturę, świadome życie, zagadki logiczne i dobrą muzykę, a w wolnych chwilach wyrabia naturalne kosmetyki.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ WARSZTAT?

Pierwszego dnia planujemy część teoretyczną, na której poznamy podstawy holotropowej pracy, w tym samego procesu oddychania. Zrobimy też pierwsze ćwiczenia, które przygotują nas na główną sesję.
Drugiego dnia ruszamy w daleką podróż – czyli główną część warsztatu.
Cały trzeci dzień poświęcamy na integrację doświadczenia, pytania i odpowiedzi, oraz przygotowania do aplikacji wszystkiego w życiu codziennym.

Pracujemy w godzinach:
Piątek: 16-21
Sobota: 9-22
Niedziela: 10-17

LOGISTYKA

– Co zabrać ze sobą: opaskę lub szalik do zakrycia oczu, notes i długopis, wygodne ubrania, koc i poduszkę

– Przeciwwskazania: Celem warsztatu oddychania holotropowego jest doświadczenie osobistego rozwoju, nie zastępuje ono regularnej psychoterapii. Podczas sesji mogą pojawić się bardzo intensywne przeżycia, którym towarzyszą silne emocje oraz wrażenia fizyczne. Warsztat nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami serca i układem krążenia, poważnym nadciśnieniem, z niektórymi zaburzeniami psychiatrycznymi, ze złamaniami kości lub niedawno przebytej operacji, z epilepsją lub w ostrych stanach chorób zakaźnych. Jeśli znajdujesz się w głębokim kryzysie psychoduchowym lub masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie uczestniczenia w sesji, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem lub terapeutą oraz napisz do nas o swoich wątpliwościach.

Każda osoba, która zgłosi się na warsztat dostanie do wypełnienia medyczny formularz, dzięki czemu upewnimy się, czy nie ma przeciwwskazań.
Z osobami, które z nami nie współpracowały, możemy chcieć zrobić krótki wywiad przez telefon lub na Skype (bezpłatnie).

CZAS I MIEJSCE: 20-22 LISTOPAD 2015

CENA
Do 8 listopada cena w przedpłacie wynosi 477 zł, później 587 zł

Osoby, które już mają za sobą doświadczenie oddychania holotropowego z certyfikowanym facylitatorem mogą nie przychodzić pierwszego dnia (choć serdecznie je zapraszamy) i cena dla nich wynosi 387 zł.

Dla osób będących w trakcie certyfikacji Grof Transpersonal Training cena wynosi 337 zł.

ZGŁOSZENIA UDZIAŁU, PYTANIA I KONTAKT:
info@holotropicpoland.pl

SmartLove

Jeśli sądzisz, że powodzenie w związku zależy tylko od przeznaczenia, partnerzy są po prostu albo dopasowani albo nie, a wszystko co robią dla siebie musi wynikać ze spontanicznych impulsów – to szkolenie z pewnością Cię nie zainteresuje.

Dowiedz się więcej
X

Dowiedz się jak zbudować udany związek

Pobierz trzy darmowe video.

Nie, dzięki.