Holistyczna zmiana


Kiedy dokonujesz dużej zmiany, trzeba ją dokonać na wielu poziomach. Czasem zachodzi to automatycznie, a czasem nie – wtedy trzeba sobie pomóc.

Przykładowo, kiedy alkoholik decyduje w końcu, że chce przestać pić, najczęściej robi to na poziomie zachowania. Po prostu przestaje kupować alkohol, a następnie wlewać go sobie do ust.

Ale tak potężna zmiana będzie miała wpływ na inne poziomy jego funkcjonowania. Prawdopodobnie zmieni się też jego tożsamość – z alkoholika (pijaka, imprezowicza – jakkolwiek się sam postrzega) musi stać się kimś innym. Zawsze wtedy doradzam by tożsamość, na którą się przełączą, była dla nich atrakcyjna – “abstynent” wielu z nim przywodzi na myśl pozbawionych radości i zależnych od zakazów rodziców kolegów ze szkoły.

Niektóre poziomy przełączą się samoczynnie – zabawa może stać się nieco mniej istotna w hierarchii wartości, a wartością, która stanie się ważniejsza, może być zdrowie.

Niektóre będą samoczynnie zmieniać się w ciągu długich okresów – stopniowo znajomi, którzy więcej piją, będą spotykać się z tą osobą coraz rzadziej – ale ponieważ ten proces może trwać miesiącami lub latami, pojawi się wrażenie harmonijnej zmiany środowiska.

Ale zdarzają się sytuacje, gdzie brak zmiany na jednym poziomie będzie bardzo rzucał się w oczy i nie będzie tego łatwo rozwiązać. Rzucając picie alkoholu wiele osób dopiero wtedy zauważa, że środowisko, w którym funkcjonowali, wcale im się na trzeźwo nie podoba. Z wieloma osobami nie są w stanie się zupełnie porozumieć, wielu miejsc, w których bywali, już nie znoszą.

To samo, gdy zabraknie im pewnych umiejętności koniecznych dla nowej tożsamości, wartości i zachowań – na przykład umiejętności radzenia sobie z nieprzyjemnymi uczuciami.

Niestety, często, gdy nowe i stare “Ja” będzie nie do pogodzenia – środowisko lub brak tej umiejętności przeszkodzi w zmianie oraz przywoła dawne tożsamości i wartości, by zaradzić konfliktowi wewnętrznemu.

Dlatego warto świadomie zadbać o wszystkie poziomy – wtedy zmiana jest łatwiejsza. Niezależnie od tego czy rzucasz picie, rozpoczynasz nowy biznes, zaczynasz uprawiać sport, rozwiązujesz kryzys w związku, ciągnie Cię do medytacji, chcesz stać się lepszym kochankiem lub pracować z bazowymi cechami swojej osobowości.

SmartLove

Jeśli sądzisz, że powodzenie w związku zależy tylko od przeznaczenia, partnerzy są po prostu albo dopasowani albo nie, a wszystko co robią dla siebie musi wynikać ze spontanicznych impulsów – to szkolenie z pewnością Cię nie zainteresuje.

Dowiedz się więcej
X

Dowiedz się jak zbudować udany związek

Pobierz trzy darmowe video.

Nie, dzięki.