Experience


Niedługo po kupnie pierwszego samochodu, gdy przejechałem pierwsze kilkaset kilometrów, parkowałem wraz z kolegą w garażu. Przyglądał się temu i powiedział, raczej w ramach ciekawostki niż uszczypliwości, że widać od razu, że dopiero uczę się jeździć. Zapytałem po czym to poznaje, skoro zrobiłem wszystko poprawnie, w miarę szybko i nie porysowałem auta. Odpowiedział mi, że niezależnie od tego – to po prostu widać, gdy ma się doświadczenie. Po latach wiem, o co mu chodziło.

Gdy uczyłem się psychologii transpersonalnej na zagranicznych treningach, łapałem się na podobną iluzję, jak na początku trenowania sztuk walki. Po oglądaniu filmów z Brucem Lee i Jean Claude van Dammem wierzyłem, że jest jakiś cios, po którym każdy przeciwnik padnie pokonany. Niestety, po każdym ciosie uczyłem się w jaki sposób się przed nim bronić. Wciąż w sparringach z bardziej doświadczonymi zawodnikami przegrywałem, gdyż za wolno stosowałem kombinacje tych ciosów. Przeżyłem jednak spore zaskoczenie, gdy na treningi przychodziły nowe osoby i miałem wrażenie, że poruszają się jak muchy w smole. Każdy ich cios czy chwyt był widoczny dużo wcześniej i wystarczały na niego banalne obrony, z kolei moje ciosy i chwyty spadały na nich jak spod ziemi. Nie liczy się bowiem znajomość jednego, tajnego tricku, ale nabywane stopniowo doświadczenie używania właściwych narzędzi we właściwym czasie. Ta umiejętność przyszła mi również z pomocą w pewnym warszawskim klubie, gdy pijany mężczyzna zaczepiał moją narzeczoną w ciąży.

Dlatego podczas transpersonalnych treningów łatwo wyszło mi porzucenie iluzji jednego sekretu, jakiego trzeba się nauczyć, by być dobrym facylitatorem. Jest to po prostu kwestia praktyki – najpierw koniecznie pod okiem doświadczonych osób korygujących potknięcia, feedbacku, zmian i kolejnej praktyki. Dlatego po pierwszym razie dostałem tylko polecenie, by ćwiczyć jak najwięcej. I już po 2 latach patrzę na tamte czasy jak na pierwsze chwile po zrobieniu prawa jazdy.

Gdy przyszła moja kolej na uczenie mniej doświadczonych osób i wspieranie ich w rozwoju, również wychwytuję momenty, gdy ktoś coś robi poprawnie, ale jeszcze bez wprawy i zauważam, jak tą wprawę łapie. Umiejętności składają się bowiem z zarządzania mniejszymi umiejętnościami i odpowiednią ich synchronizacją. Nie ma na to rady.

Co jakiś czas muszę uświadamiać swoim klientom, że szukanie genialnego pomysłu na biznes to najczęściej droga na manowce. Nawet jeśli pomysł rzeczywiście jest genialny, to dochodzi do tego mnóstwo innych koniecznych biznesowych umiejętności, które mogą uratować całkiem przeciętny pomysł, ale ich brak pogrąży każdą genialną ideę. Umiejętności, których nie można zdobyć jednym rewolucyjnym ćwiczeniem (to, że nie pomoże samo przeczytanie książki wyjaśniałem kilka tekstów temu), tylko długotrwałą praktyką.

Nie ma prostej metody na ratowanie związku w kryzysie albo na nagłe, pełne oczyszczenie organizmu. Wszystkie takie idee są na poziomie fantazji o tajnym ciosie kung-fu powalającym każdego przeciwnika. To bardzo ludzkie o tym marzyć – zarówno z powodów życzeniowych, jak również tendencji ludzkiego umysłu do zauważania wyróżniających się momentów. Ale to tylko iluzja.

Nie ma też takiej metody na rozwój osobisty – żaden genialny wgląd czy nawet piękny uzdrawiający proces pełen wielu wglądów nie może dokonać takich zmian, o jakich ludzie marzą. Może to zrobić tylko praktyka – ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie. Coraz bardziej dociera do mnie jak bardzo nie da się tego oszukać, jak bardzo jest to jedyny sposób na sukces, niezależnie od tego jak genialne masz pomysły.

I jak wielka jest różnica między tym, kto tylko pracy nad sobą liznął, robiąc kilka ćwiczen, a osobami, które robią to od lat, coś co widać tak jak za kierownicą.

ĆWICZENIE
1. W jakim obszarze potrzebujesz zacząć więcej ćwiczyć?
2. Jak i kiedy możesz to zrobić? Kiedy zaczniesz?

SmartLove

Jeśli sądzisz, że powodzenie w związku zależy tylko od przeznaczenia, partnerzy są po prostu albo dopasowani albo nie, a wszystko co robią dla siebie musi wynikać ze spontanicznych impulsów – to szkolenie z pewnością Cię nie zainteresuje.

Dowiedz się więcej
X

Dowiedz się jak zbudować udany związek

Pobierz trzy darmowe video.

Nie, dzięki.